تبلیغات
FCBarcelona - مسی همچنان مسی است

مسی همچنان مسی است

یا مسی هنوز همان مسی طلایی است؟ آیا عملکرد کیفی این بازیکن در ترکیب آبی-اناریها پایین آمده است؟ اگر جواب مثبت است دلیل آن چست؟ چرا مثل قبل به مسی توجه نمی شود و رکورد شکنی او بازتاب زیادی ندارد؟ در گزارشی می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم.

به گزارش سرویس تحریریه شفقنا ورزشی، با رسیدن به پایان سال این سوال درذهن هر فوتبال دوستی وجود دارد که چه کسی در نهایت به عنوان بهترین بازیکن جهان در سال 2014 انتخاب خواهد شد و توپ طلای فوتبال جهان را به دست خواهد آورد. لیونل مسی با چهار توپ طلا رکوردار در این زمینه است. البته این بازیکن آرژانتینی این فرصت را دارد که باردیگر به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شود تا بیش از پیش خود را دست نیافته تر بداند.

این مهاجم آرژانتینی در زمان پپ گواردیولا بود که خود را به جهان فوتبال معرفی کرد. مسی در زمان گواردیولا توانست بازیهای بسیار درخشانی را به نمایش گذارد و با گل های زیادی که به ثمر رساند افتخارات زیادی را برای آبی-اناریها به ارمغان آورد و ثابت کرد که در فوتبال جهان کسی یارای رقابت با او را ندارد البته در این چهار سال سلطه مسی بر فوتبال جهان همواره بازیکنی بوده است که سایه به  سیاه او حرکت کرده است و او کسی جز کریستیانو رونالدو ستاره پرتغالی رئال مادرید نیست.

مهاجم محبوب سانتیاگو برنابئو همواره قیافه حق به جانب از خود نشان می داد چرا که معتقد بود او بهتر از هر بازیکنی به ویژه لیونل مسی است و باید توپ طلای فوتبال جهان به او می رسید. رونالدو سرانجام توانست به سلطه چهار ساله لیونل مسی در سال 2013 پایان دهد و به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شود تا دومین توپ طلای خود را به دست آورد. این ستاره پرتغالی همچنان در اوج به سر می برد و با بازیهای زیبایی که در سال 2014 به نمایش گذاشت یکی از شانس های اصلی کسب این جایزه برای سومین بار است.

لیونل مسی در فهرست 23 نفره فیفا برای کسب توپ طلای سال 2014 قرار دارد اما این بازیکن آرژانتینی بعید به نظر می رسد که بتواند ستاره ای چون کریستیانو رونالدو را پشت سرگذارد. مسی چند روز پیش در فینال لیگ قهرمانان اروپا برابر آژاکس نمایش خوبی داشت  و هر دو گل تیمش را در این دیدار به ثمر رساند. با این دو گلی که مسی در این دیدار به ثمررساند تعداد گل های خود را در لیگ قهرمانان اروپا به عدد 71 رساند و به همراه رائول گونسالس به عنوان بهترین گلزن تاریخ این رقابت ها انتخاب شد.

مسی توانست در دیدار برابر آژاکس به رکورد رائول گونسالس برسد اما این رکورد مسی بازتاب رسانه ای زیادی نداشت و زیاد در این بار سخن به میان نیامد برعکس چند سال قبل که هر گاه مسی به رکوردی می رسید همه به بازتاب و سخن گفتن درباره آن می پرداختند. الان شرایط به سود رونالدو تغییر کرده است  و این بازیکن پرتغالی بیشتر زیر ذره بین است. این همه سکوت درباره رکورد جدید مسی چه دلیلی داشت؟ بعضی معتقدند که دلیل اصلی آن افت فاحشی است که این مهاجم آرژانتینی در این یکی دو سال داشته است اما آمار نشان می دهد که مسی همچنان بازیکن شایسته ای است و این توانایی را دارد که هر بازیکن دیگری را پشت سرگذارد و دوباره به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شود.

مسی هنوز مسی است

اگر اسم مسی روی هر بازیکن دیگری بود الان همه رسانه ها به سخن گفتن از او می پرداختند. مسی درست است که مثل کریستیانو رونالدو در این فصل گلزنی نکرده است اما بازیهای بسیار خوبی را برای بارسلونا به نمایش گذاشته است. او روی 14 گل از 23 گلی که بارسلونا در این فصل به ثمر رسانده نقش داشته است. ستاره محبوب نوکمپ 7 گل به ثمر رسانده و 7 پاس گل هم داده است. بدون شک این آمار برای یک بازیکن بسیار خوب است اما چون انتظارات از مسی زیاد است بعضی این آمار را شایسته او نمی دانند.

مسی بهترین پاسور این فصل رقابت های لیگا به شمار می آید و این نقشی که این مهاجم آرژانتینی اخیرا برعهده گرفته است. بدون شک مسی بهترین بازیکن بارسلونا در این فصل بوده است حتی بهتر از نیماری که 9 گل برای آبی-اناریها به ثمر رسانده است اما چون اختلاف گل او با کریستیانو رونالدو بسیار زیاد است همه از ضعف او سخن به میان می آورند اما هر چه باشد مسی هنوز مسی است هر چند بسیاری از ضعف او سخن به میان می آورند.

مسی در مقایسه با فصل های قبل

اگر بخواهیم مسی را با فصل های قبل مقایسه کنیم پی می بریم که آمار او بسیار بهتر بوده است البته هنوز فصل جدید به پایان نرسیده است و بازیهای زیادی تا پایان لیگ باقی مانده است. بسیاری معتقدند که فصل 2011-2012 بهترین فصل دوران ورزشی لیون مسی است. در آن فصل بود که مسی توانست 66 گل از 114 گلی را که آبی-اناریها به ثمر رسانده بودند به ثمررساند یعنی 58 در صد از گل های آبی-اناریها را این مهاجم آرژانتینی به ثمر رساند.

جالب است که بدانیم که مسی در آن سال که در اوج بود تنها دو موقعیت مسلم گلزنی را روی دروازه حریفان خلق می کرد اما در شرایط کنونی که مسی با هدایت انریکه بازی می کند و مورد انتقاد زیادی هم هست بیش از 2 فرصت مسلم را در هر دیداری خلق می کند. حتی در سال 2010-2011 که مسی توانست با بارسلونا در شش جام به قهرمانی برسد در 52 درصد از گل های آبی-اناریها سهیم بود و این کمتر از آمار امسال او است.

چرا الان بعضی مسی را در اوج نمی بینند؟

جنب و جوش کمتر در میدان

لیونل مسی در دوران گواردیولا و ویلانووا جنب و جوش زیادی در میدان داشت. او مدام در حال دویدن و دربیل کردن بود اما الان در تیم انریکه جرکت مسی در میدان کم شده و کمتر هم اقدام به دریبل زدن بازیکنان می کند. مسی الان علاقه زیادی به حرکت پابه توپ ندارد و همین باعث شده تا دیگر شاهد حرکات انفجاری و خیره کننده او نباشیم.

گل های که لیونل مسی در دوران گواردیولا و یا ویلانووا به ثمر می رساند هر بیننده ای را به ستایش از او وامی داشت. الان دیگر از حرکات انفجاری و گل های دیدنی این مهاجم آرژانتینی خبر نیست و این باعث شده تا از افت او سخن به میان آید.

ضعیف تر شدن همبازیهای لئو

وقتی عملکرد لیونل مسی در بارسلونا با عملکرد او در تیم ملی فوتبال آرژانتین مقایسه می شد همه می گفتند این قیاس مع الفارق است چرا که در آرژانتین مسی تنها است این در حالی است که در بارسلونا ستاره های همچون ژاوی، اینیستا، بوسکتس و حتی پدرو در کنار مسی بازی می کردند. این چهار بازیکن الان در شرایط خوبی به سرنمی برند. اینیستا که در این فصل بسیار ضعیف شده است و قرار گرفتن نام او در در فهرست 23 نفره فیفا بسیاری را شگفت زده کرد. ژاوی هم که به احتمال زیاد آخرین فصل حضور خود در آبی-اناریها را پشت سر می گذارد و انریکه معمولا از او در ترکیب اصلی استفاده نمی کند. پدرو هم که انگار فوتبال را فراموش کرده است و به احتمال زیاد در فصل جابجایی زمستانی راهی یکی از تیم های لیگ جزیره می شود. بوسکتس هم از روزهای اوج خود در دوران گوردیولا فاصله گرفته است و نه در کارهای هجومی خوب عمل می کند و نه در کارهای دفاعی بنابرین طبیعی است که مسی هم از روزهای اوج فاصله گیرد چرا که او به تنهایی نمی تواند در هر دیداری ناجی تیمش باشد.

بارسا بدون گواردیولا هیبت خود را از دست داد

زمانی که گواردیولا هدایت آبی-اناریها را برعهده گرفت هیچ کس فکر نمی کرد که او تا این اندازه در این تیم موفق شد. این مربی جوان توانست آبی-اناریها را به قدرت فوتبال اروپا و اسپانیا تبدیل کند. بارسلونا گواردیولا لرزه بر اندام هر حریفی می انداخت و کسی یارای رقابت با این تیم را نداشت. بسیاری معتقدند که بارسلونا گواردیولا بهترین تیم تاریخ فوتبال جهان است. ژاوی، اینیستا، مسی ، کرکیچ،  بوسکتس ، پدرو، پیکه،  و حتی آلوس در دوران گواردیولا به اوج دوران فوتبالی خود رسیدند و توانستند بهترین بازیهای خود را برای این تیم به نمایش گذارند.

گورادیولا از بارسلونا یک تیم قدرتمند ساخت . او در چهار سالی که هدایت آبی-اناریها را برعهده گرفت توانست 14 جام برای این تیم به دست آورد اما بعد از جدایی گواردیولا بارسلونا دیگر هیبت خود را از دست داد و الان دیگر آن تیم قدرتمند سابق نیست. گواردیولا الان هدایت بایرن مونیخ را برعهده دارد و این تیم است که می رود خود را به قدرت نخست فوتبال اروپا تبدیل کند.تاریخ : پنجشنبه 22 آبان 1393 | 04:53 ب.ظ | نویسنده : Erfan Bazrafshani | نظرات

  • شلوغ
  • خشم
  • بلاگ اسکای
  • قالب بلاگفا